Ştiri

După ce au câștigat prelungirile, cei de la Šiauliai au suferit prima înfrângere împotriva lui „Neptū” de la Klaipėda.

Cu 50 de secunde rămase, „Neptūnas” a avut un control destul de ferm al meciului (94:87).

Totuși, apoi Tauras Jogėla a marcat rapid 4 puncte, Klaipeda a greșit, iar Gerry Blakes a făcut un dou-punct cu un fault și rezultatul a devenit egal (94:94). Echipele au schimbat lovituri ratate, așa că a trebuit să se facă prelungiri.

În perioada suplimentară de cinci minute, G. Blakes și-a împins echipa înainte. Šiauliai a condus cu trei puncte cu 28 de secunde rămase (106:103).

După pauză de apă, Arnas Beručka a ratat un triplu liber.

După haos, a fost echipa gazdă cu mingea în mijlocul terenului. Georgios Vovoras a câștigat un fault tehnic, iar jucătorii Šiauliai și-au asigurat victoria care a fost smulsă într-un mod incredibil cu penalty-urile.

G. Blakes a fost uimitor de data aceasta – americanul a marcat 29 de puncte (9/16 duble, 8/11 penalty-uri) și a acumulat 25 de puncte utilitare. Shaq Buchanan a adăugat 19 puncte cu 8 pase decisive și 24 recuperări, în timp ce Saulius Kulvietis a fost de asemenea solid cu 17 puncte (5/7 din 3), 7 recuperări și 23 recuperări.

Oaspeții nu au fost salvați de Mindaugas Girdžiūnas (23 puncte, 4/6 triple, 22 recuperări) și Tomaš Pavelka (10 puncte, 11 recuperări, 23 recuperări) care au înregistrat o dublă dublă.

De data aceasta, echipa Klaipėda a jucat nu numai fără Martynas Pacevičius, care a renunțat la formație, ci și fără Dimitrios Agravanis, noul venit al echipei.

Echipa gazdă a arătat mai bine la începutul meciului, conducând 19:13 după atacul alley-oop al lui Abdullah Ahmed. Deși Šiauliai a ratat cinci puncte, ei au încheiat primul sfert controlând situația – 26:19.

În câteva minute ale reprizei secunde, Klaipėda și-au depășit adversarii (29:29), iar apoi M. Girdžiūnas a luat foc.

Veteranul echipei Uostamias i-a pedepsit pe adversari cu 13 puncte în cinci minute. Cu această diferență, „Neptūnas” a condus după prima parte a meciului – 53:40.

Imediat după pauză, echipa Klaipėda a continuat să alerge înainte (60:42), dar cei de la Šiauliai au revenit și încet-încet au început să elimine decalajul, până când un layup al lui Lukas Uleckos a redus deficitul la o singură cifră (58:67).

În partea decisivă a întâlnirii, oaspeții au luat un avantaj tur – 72:62.

La începutul ultimului sfert, „Neptūnas” l-a pierdut pe Žygimantas Janavičius, care a avut deja un fault tehnic și a câștigat un penalty antisportiv pentru acțiune.

Ž. Elevii lui Urbon și-au reținut adversarii la distanță de luptă (82:89). Punctele lui L. Uleckos într-un atac rapid, cu aproape două minute rămase, au redus și mai mult diferența dintre echipe (87:93).

A fost mărită de Deividas Gailius cu o aruncare liberă (94:87), dar apoi a început revenirea lui Šiauliai.