Ştiri

Real și-a uimit adversarii cu o pauză de cinci goluri

Real Madrid, campioană în rezervă, a trecut pe teren propriu cu 0-2 după prima repriză, dar a bombardat poarta adversarilor cu cinci goluri după pauză, învingându-l pe vicecampionul Borussia Dortmund cu 5-2.

Real Madrid a rămas cu 0-2 până în minutul 60, dar apoi a egalat cu două autogoluri pentru a-și încheia adversarii la finalul meciului.

Junior Vinicius a fost printre câștigători de trei ori.

„Când am mers la vestiar în pauză, era foarte liniște. Dar apoi l-am ascultat pe antrenor și am căzut de acord asupra unui lucru simplu – dacă în repriza secundă vom înscrie primii, vom obține o descoperire și vom câștiga acest meci”, a spus eroul meciului Ž. Vinisijus.

„A fost cea mai bună jumătate a meciului din acest sezon. Am început să presăm adversarii mai mult decât înainte de pauză, iar Ž Vinisijus a dat dovadă de un caracter puternic.

Cred că ne-a lipsit curajul și intensitatea în prima repriză. Este important să ne amintim că trebuie să începem întotdeauna meciul cu concentrare, nu să așteptăm până când suntem cu 0-2 în jos.

Această lecție trebuie învățată”, a spus antrenorul Realului Carlo Ancelotti.

A fost a doua victorie din trei posibile pentru clubul madrilen, iar Birmingham „Aston Villa” a devenit liderul turneului, învingând jucătorii „Bolognei” cu 2:0 acasă și extinzând seria de victorii la trei.

Marți seara a avut succes și pentru un alt club englez – London Arsenal, care l-a învins pe Shakhtar Donețk cu 1:0 după un autogol al rivalilor lor.

Cea mai mare victorie a serii a fost obținută de fotbaliștii de la „Monaco”, care i-au zdrobit acasă pe unsprezecelea din Belgrad „Crvena Zvezda” cu 5:1.

Vă reamintim că începând din acest sezon, cluburile nu sunt împărțite pe grupe în etapa principală a Ligii Campionilor. Toate cele 36 de echipe vor juca câte opt meciuri, ale căror rezultate vor fi rezumate în tabelul general.

Rezultate

Real Madrid (Spania, 6 puncte) – Borussia Dortmund (Germania, 6) 5:2 (0:2). Goluri: Antonijs Riudigeris (60 min.), Vinisijs Žuniors (62, 86 și 90+3), Lukas Vaskesas (83); Doniel Malen (30), Jamie Gittens (34).

Birmingham „Aston Villa” (Anglia, 9) – „Bologna” (Italia, 1) 2:0 (0:0). John McGinn (55), John Duran (64).

London Arsenal (Anglia, 7) – Șahtior Donețk (Ucraina, 1) 1:0 (1:0). Dmytro Riznykas (29 – autogol).

„Milan” (Italia, 3) – „Brugge” (Belgia, 3) 3:1 (1:0). Kristianas Pulisic (34), Tijani Reinders (61 și 71); Kirianis Sabe (51). Cartonaș roșu – Rafael Onijedika (Brugge, 40).

Juventus din Torino (Italia, 6) – Stuttgart (Germania, 4) 0:1 (0:0). Elbilal Ture (90+2). Cartonaș roșu – Danilo (Juventus, 84).

„Monaco” (Franța, 7) – Belgrad „Crvena Zvezda” (Serbia, 0) 5:1 (2:1). Takumis Minamins (20 și 70), Brel Ebolas (45+4), Vilfrids Sing (54), Magnes Akliuche (90+6); Sheriff Ndiaje (26 – de la 11 metri).

„Girona” (Spania, 3) – Bratislava „Slovan” (Slovacia, 0) 2:0 (1:0). Miguel Gutierrez (42), Juanpe (73).

Graz „Sturm” (Austria, 0) – Lisabona „Sporting” (Portugalia, 7) 0:2 (0:1). Nunas Santuš (23), Viktor Gjokeres (53).

Paris Saint-Germain (Franța, 4) – PSV Eindhoven (Olanda, 2) 1:1 (0:1 Ashraf Hakimi (55);