Ştiri

Slovacii au deschis noua ediție a Ligii Națiunilor cu o victorie strânsă: au învins Estonia cu un gol de la Suslov

În cea mai mare parte a meciului au avut un avantaj ofensiv, pe care l-au confirmat în minutul 70 cu un gol al lui Tomáš Suslov. Slovacii vor juca împotriva Azerbaidjanului duminică de la ora 18:00 la Košice.

„Șoimii” au fost în fruntea cea mai mare parte a jocului, dar au luptat pentru trei puncte până în ultimul moment. Eroul echipei gazdă a fost portarul Karl Hein, care aproape și-a asigurat prima victorie cu puncte împotriva slovacilor. Au câștigat adversarul baltic pentru a treia oară în istorie la un gol.

ESTONIA – SLOVACIA 0:1 (0:0)

Scop: 70. Suslov

Arbitri: Jug – Žunič, Vidali (toți slovaci), ŽK: Tamm, Shein – Obert, Boženík, Vavro, Dúbravka, 6128 de spectatori

Formații și înlocuiri:

Estonia: Hein – Lilander, Tamm (70. Vetkal), Mets, Schjönning-Larsen – Miller (78. Jakovlev), Ainsalu (70. Palumets), Shein, Siňavskij (84. Oar) – Sappinen, Tamm

Slovacia: Dúbravka – Pekarík (90.+2 Gyömbér), Škriniar, Obert (65. Vavro), Hancko – Duda (83. Rigo), Lobotka, Bénes (83. Bero) – Suslov, Boženík (65. Strelec), Haraslín

La începutul meciului, slovacii au primit câteva șuturi de la marginea suprafeței de pedeapsă. În minutul 3, Suslov a ratat golul cu un șut la sol, cinci minute mai târziu Duda a trimis mingea peste și șutul lui Boženík din viraj a fost prins de portarul Hein. Mai aproape de poartă a fost Suslov în minutul 10, care a preluat mingea de la jucătorul gazdei în careul de 16 metri și deși a țintit cu precizie șutul transversal, Hein a lovit prompt mingea. În fața lui Dúbravka, a fost „pe foc” pentru prima dată în minutul 14, când Sappinen a trimis o centrare din stânga, dar Schjönning-Larsen a ratat mingea într-o poziție periculoasă.

Slovacii au avut inițiativa, în minutul 21, Duda l-a împins în careu pe Suslov, a cărui șansă promițătoare a fost zădărnicită de Hein. Jocul a continuat mai ales în repriza gazdă, slovacii au ajuns de câteva ori pe poziții promițătoare, dar estonienii au reușit să le blocheze. În 44, Bénes ar fi putut trimite oaspeții în avantaj, dar șutul a fost din nou dejucat de rapidul Hein. Slovacii au avut 14 șuturi în prima repriză (4 pe poartă), dar fără efectul dorit.

Hancko a fost aproape de gol în minutul 49, care a ajuns la refuz, dar a lovit doar transversală. Golul gazdelor a zguduit și în minutul 56, când șutul lui Duda a fost oprit de stâlpul din dreapta. În minutul 60, estonienii au primit o lovitură de cap de la Tamma, care a fost salvată de Dúbravka. În minutul 65, pe teren au intrat Vavro și Strelec, care au avut imediat o șansă, dar a trimis rapid mingea peste poartă cu stânga și la scurt timp Vavro a testat și atenția lui Hein.

Interesantul eveniment a fost subliniat de o greșeală în apărarea slovacă, după care Sappinen l-a învins pe Dúbravka, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Slovacii au dezvoltat apoi o acțiune ofensivă în care Strelec i-a întors mingea în spate lui Suslov și acesta a șutat rapid pe Hein – 0:1. În minutul 88, reprezentanţii slovaci au răsuflat uşuraţi când rapidul Dúbravka a blocat şutul la sol al lui Jakovlev. Gazdele au mai avut o șansă până la urmă dintr-o situație standard după verdictul controversat al arbitrului Jug.