Ştiri

Clubul lui Utena, care a suferit din cauza compatriotului său, a rămas fără Liga Campionilor

Visul lui Uteniški de a ajunge la turneul principal al Ligii Campionilor a rămas de neatins.

În turul doi al competiției de selecție din Turcia, echipa lituaniană a pierdut cu 73:77 (14:23, 18:17, 16:19, 25:18) în fața „Dinamo” de la Sassari.

Eimantas Bendžius, reprezentând clubul italian, a adus o contribuție semnificativă la victoria lui Dinamo.

În urmă cu un an, atacantul naționalei Lituaniei, care a suferit o accidentare gravă în timpul Campionatului Mondial și a petrecut întreg sezonul fără baschet, a înscris 18 puncte și a luat 6 recuperări în meciul de vineri.

În 26 min. E.Bendžius a lovit 4 din 5 puncte de două puncte și penalty-uri, 2 din 4 de trei puncte. Din punct de vedere al utilităţii – 20 de puncte – a fost cel mai eficient din echipa sa, iar din punct de vedere al productivităţii a fost al doilea după Justin Bibbins, care a marcat 20 de puncte.

Echipa Utena, antrenată de Vytautas Buz, nu a luat conducerea nici măcar în timpul meciului, dar i-a pus nervos pe adversari.

În urma cu 0:7, ea a suferit un deficit de două cifre (8:18) deja în primul sfert. Deși diferența s-a redus la 2 puncte de punctele legionarilor în al doilea sfert, atunci clubul Sassari s-a desprins din nou, iar la jumătatea sfertului patru a avut un avantaj de 16 puncte (66:50).

Dar apoi LJThorpe, Karolis Lukošiūnas și Ian Bennett Miller au început urmărirea. Au mai rămas 50 de secunde după aruncarea lui IBMiller, Uteniks au fost aproape de 2 puncte.

Totuși, în atacul următor, E.Bendžius a răcit atacul naționalei noastre cu două puncte.

LJThorpe (4 recuperări) și Arnaldo Toro (14 recuperări) au fost cei mai productivi jucători din echipa Utena, înscriind câte 14 puncte. IBMiller și Dominic Green au marcat câte 13 puncte, K. Lukošiūnas și Gediminas Orelikas – câte 9.

Uteniškii au câștigat bătălia pentru minge cu 43-37, dar lovitura de trei puncte a fost șchiopătată (7 din 27).

În primul tur de calificare de miercuri, Uniclub Casino – Juventus l-a învins pe Spartak Subotica (Serbia) cu 87:84.

În turul decisiv al celui de-al patrulea turneu de calificare din Liga Campionilor, E.Bendžius cu Dinamo se va confrunta cu echipa Telekom Baskets din Bonn, care a învins vineri MoraBanc din Andorra cu 99:91. Darius McGhee a marcat 37 de puncte pentru clubul german.

Câștigătorii turneului vor primi un bilet pentru Liga Campionilor, unde Vilnius „Rytas” are deja dreptul de a juca.