Ştiri

„Neptūnas” a început selecția pentru Cupa Europeană FIBA ​​cu eșec

Klaipėda „Neptūnas” a început selecția pentru Cupa Europeană FIBA ​​cu un eșec cu 8 puncte. locuitorii Klaipėda 3,2 mii. în arena „Švyturi” plină de spectatori, au pierdut 66:74 (19:21, 12:16, 15:16, 20:21) în fața Bilbao „Surne” care joacă în liga spaniolă ACB.

Manșa secundă la Bilbao va avea loc vineri (27 septembrie) la ora 21:00. Un bilet direct la turneul principal va fi oferit echipei cu un echilibru mai bun de puncte marcate și acordate.

Turneul principal va include și 3 din cele 7 echipe care au pierdut în calificări, care vor înregistra cel mai bun rezultat între ele pe baza balanței de puncte înscrise și primite.

La sfârșitul celui de-al treilea sfert, „Neptūnas” a avut un deficit de 10 puncte (43:53), dar apoi a alergat 12:5 și s-a apropiat de 3 puncte – 55:58. Clubul spaniol a răspuns la aceasta cu 7 puncte la rând și la 5 minute rămase, echipa Klaipėda a fost în urmă cu 10 puncte (55:65).

Desure Buie a lovit un triplu, Martynas Pacevičius un două puncte, Mindaugas Girdžiūnas un penalty precis și un șut de la distanță, și astfel „Neptūnas” s-a apropiat de 64:67 cu 3 minute rămase.

În final, clubul spaniol a jucat mai bine la finalul meciului și a luat un avans de 8 puncte înainte de manșa secundă.

Desure Buie, care a evoluat bine în meciul său de debut în LKL, a lovit 1 dublu din 7, 2 trei din 4 și a marcat 8 puncte. Americanul a mai adăugat 5 recuperări, 8 pase decisive, 4 faulturi și 13 puncte utilitare.

Fostul legionar Žalgiris Kaunas Zorans Dragić a marcat 8 puncte în 22 de minute. În sezonul 2021-2022, Amaras Sylla, care a jucat în Kėdainiai „Nevėžys”, a marcat 4 puncte și a adăugat 3 recuperări în 14 minute.

La acel moment, Kristianas Kullamae, care a reprezentat Panevėžys „Lietkabel” în 2022-2023, a adunat 13 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive.

„Neptunes”: Zane Watermanas 13 (1/7 tripuri), Tomaš Pavelka 10 (5 recuperări), Mindaugas Girdžiūnas 9 (5 recuperări), Desure Buie (3/11 lovituri, 5 resp., 8 rez.) și Deividas Gailius 8 fiecare.

„Surne“: Melwinas Pantzaras 14 (8 atk. kam., 6 rez. perd.), Kristianas Kullamae 13 (5 atk. kam., 4 rez. perd.), Marvinas Jonesas ir Tryggvi Hlinasonas po 9.