Ştiri

Strateg de la Barca blocat la Kaunas: despre talentul lui Sylvain Francisco și despărțirea de Rok Jokubaitis

Sezonul trecut nu a avut succes pentru gigantul spaniol de baschet. Catalanii au terminat Euroliga în sferturi, în timp ce ACB nu a ajuns în finală în campionatele locale. Spaniolul în vârstă de 55 de ani, care a preluat conducerea clubului în extrasezon, a antrenat anterior Valencia și Vitoria Baskonia, dar și-a înregistrat cele mai mari victorii la cârma lui San Pablo Burgos, alături de care a câștigat două FIBA ​​consecutive. Ligii Campionilor.

În prima repriză a meciului, baschetbalistii „Barcelona”, care au rămas blocați în apărarea „Žalgiris” și au găsit cu greu drumul spre coșul adversarului în atac, au înscris doar 31 de puncte în douăzeci de minute ale meciului. joc. După pauza lungă, elevii lui J.Penarroya, după ce și-au întărit apărarea și au terminat de glumit, au câștigat sfertul trei cu 17:7 și au readus intriga.

După ce au absorbit un jet de 0:7 la începutul celui de-al patrulea sfert, oaspeții au încercat să rămână în continuare pentru tot restul timpului, dar la sfârșitul meciului, Kaunas, mai precis, nu a lăsat victoria să scape, iar Barcelona a suferit. prima sa înfrângere 67:74. După meciul de pe Insula Nemunas, strategul clubului spaniol a subliniat startul prost al echipei.

„În primul rând, felicitări echipei Kaunas „Žalgiris” pentru victorie, – a spus J. Penarroya după înfrângere. – Cred că am jucat moale în prima repriză a meciului. Datorită apărării noastre proaste unu-la-unu în situații de pick-and-roll, Zalgiris a marcat o mulțime de puncte ușoare.

După pauză lungă, am adăugat energie, ne-am îmbunătățit apărarea și am apăsat mai bine mingea. Am jucat așa cum vrem să jucăm în apărare. În al patrulea sfert, am ratat câteva lovituri bune din raza de trei puncte. Sylvain Francisco a jucat o repriză impresionantă, înscriind 15 puncte.”

Văzând fața mai bună a echipei după pauza lungă, strategul s-a bucurat de reacția jucătorilor. „În prima jumătate a meciului, cea mai mare problemă a noastră a fost energia. Am fost lenți în multe situații, nu am pierdut mingile nimănui. De asemenea, în situațiile 50 vs. 50, „Žalgiris” a fost mai bun.

În al treilea sfert, ne-am îmbunătățit apărarea, am apăsat bine mingea și i-am permis lui Kaunas să înscrie doar 7 puncte. În cea mai importantă parte a jocului, a trebuit să fim mai eficienți cu șuturile de la distanță.

Între timp, „Žalgiris” l-a avut de partea lor pe Sylvain Francisco, care a marcat 15 puncte în ultima repriză și a lovit lovituri dificile după dribling”, a spus J.Penarroya. Antrenorul a dezvăluit că îl urmărește pe atacantul Zalgiris S.Francisco de când a jucat în Spania și și-a împărtășit cunoștințele despre potențialul fundașului pe teren.

„Îl cunosc pentru că Sylvain a jucat la BAXI la Manresa în urmă cu câteva sezoane. Este un jucător grozav, eficient în situații unu-la-unu, poate crea situații de lovituri din dribling. Acesta este primul meci de Euroliga, este încă prea devreme să vorbim”, a spus antrenorul despre posibilitățile lui S.Francisco.

Antrenorul clubului spaniol a fost întrebat cât de greu este să joci împotriva jucătorilor puternici din punct de vedere fizic ai echipei Kaunas. „Zalgiris” are o echipă bună, un antrenor bun.

Atmosfera din arenă este impresionantă și nu este ușor să câștigi aici. Pentru a câștiga în această arenă, trebuie să joci mai bine și noi nu am făcut asta astăzi”, a spus J.Penarroya. Specialistul, care a negat atitudinea proastă a echipei, a subliniat că giganții spanioli au nevoie de timp.

„Nu. Barcelona este o echipă nouă, cu un nou antrenor, cinci jucători noi, un sistem nou. Avem jucători cu experiență în echipă, dar unii dintre nou-veniți nu au jucat la acest nivel. Avem nevoie de timp să înțelegem la ce nivel jucăm”, a spus antrenorul.

Specialistul nou numit a trebuit să ia o decizie și în cursul verii cu privire la soarta lui Rokos Jokubaitis, principalul organizator de atac al naționalei Lituaniei, în clubul Barcelona. Totuși, lituanianul care avea un „plus” în contract i-a luat rămas bun. „A fost decizia clubului. Rokas Jokubaitis este un jucător bun, dar acum nu este membru al Barcelonei și nu este responsabilitatea mea”, a comentat antrenorul despre situația lituanianului.