Ştiri

Al 107-lea sezon NHL a început la Praga: New Jersey cu o pereche de slovaci l-au învins pe Buffalo

În O2 Arena din Praga, fundașul s-a bucurat și de triumful în tricoul „Diavolilor”. Šimon Nemec și atacantul Tomáš Tatar, dar niciunul dintre cei doi jucători de hochei slovaci nu s-a înscris în scorul canadian. Aceleași echipe se vor întâlni și sâmbătă la ora 16.00. în al doilea duel din NHL Global Series.

Meciurile ligii profesioniste de peste ocean din afara SUA si Canada au inceput deja pentru al 11-lea sezon, se joaca in Cehia pentru a cincea oara. Înainte de meci, echipele l-au onorat pe jucătorul de hochei american Johnny Gaudreau, decedat tragic, care a jucat ultimul său meci competitiv pe arena O2, cu o liniște simbolică de 13 secunde. Jaromír Jágr a primit aplauze zgomotoase din tribune, care a aruncat tauri de onoare între căpitanul Buffalo, Rasmus Dahlin, și atacantul ceh al „Diavolilor” Ondřej Palát.

Echipele au intrat în meci după diferite bilanţuri în preliminarii. În timp ce Sabres au triumfat împotriva adversarilor NHL în cinci din șase dueluri, Devils au avut o victorie, șase înfrângeri. Pe gheață, însă, pronosticurile indicate nu au fost confirmate și Stefan Noesen i-a trimis pe „diavoli” în avantaj în minutul 9, când a profitat de o greșeală a unui adversar.

Golul său a fost urmat de Johnny Kovacevic în prima repriză, când portarul Buffalo a fost blocat de Tătar, iar după lovitura lui Nic Hischier, Devils au condus cu 3-0 din minutul 24. La scurt timp după aceea, Buffalo nu a folosit jocul de putere după ce germanul a fost expulzat. Forma finală a rezultatului a fost dată de Paul Cotter cu un gol în poarta goală. Tomáš Tatar a jucat meciul pe aripa formațiunii a doua, Šimon Nemec a fost membru al celei de-a treia perechi defensive.

Seria globală NHL (Praha):

BUFFALO SABERS – NEW JERSEY DEVILS 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Obiective: 51. Putere (Peterka, Byram) – 9. Noesen (Kovacevic), 16. Kovacevic (Siegenthaler, Mercer), 24. Hischier (Bastian, Cotter), 58. Cotter (Bastian)

Portari: Luukkonen – Markström

Șuturi pe poartă: 31:23

16.913 de spectatori

/T. TATAR 0+0petrecut 12:58 min pe gheață. o Š. GERMANIA (ambele NJD) 0+0petrecut 17:13 min./

Šimon Nemec, fundașul New Jersey: „Cred că am controlat jocul pe tot parcursul jocului. După accidentare, a trebuit să intru în ea, aveam nevoie de câteva antrenamente, dar cred că a fost bine astăzi”.

Tomáš Tatar, atacantul lui New Jersey: „Suntem foarte multumiti. Am avut o performanță grozavă, cu siguranță cea mai bună pe care am jucat-o până acum. Am controlat tot meciul. Am jucat bine cu Hischier și Mercer, am fost activi și chimia dintre noi funcționează grozav.”