Ştiri

Dominanță completă – Dominyka Banevič, care nu a pierdut niciun punct, a devenit campioană în Cipru

În primul rând, nimeni nu a fost surprins de vestea apărută duminică seara târziu că vedeta noastră de break, vicecampioana olimpică Dominika Banevič – Bgirl Nicka a devenit câștigătoarea competiției de break din Cipru.

Desfășurat la Limassol, pe coasta de sud a Ciprului, Break the Maze este cel mai mare festival de cultură hip-hop de pe insulă, care a avut loc pentru a cincea oară în acest an. Dansatorii de stradă adunați aici au concurat pe diferite grupe de vârstă (au fost organizate concursuri pentru tineri, tineri și adulți), pauza de dans, hip-hop și funk.

Break The Maze 2024 Finala B fata Nicka vs Supervan

D. Banevič a devenit câștigătorul absolut al luptelor de pauză a lotului de adulți, câștigând toate luptele cu un rezultat „secat”.

În finală, ea l-a învins pe breakerul bulgar Venchislav Jordanov – Bboy Superven – fără prea multă rezistență.

În total, în acest grup au început peste 30 de spargeri.

Dansatorii din turneu au fost jurizați de arbitri din Brazilia, Germania și Cipru, iar Bgirl Nicka, ca în toate părțile lumii, a primit un mare sprijin din partea publicului din Cipru.

„În mulțimea de spectatori se vedea doar steagul unei țări – Lituania – – scrie Federația Lituaniană de Dans Sportiv.

Sprintul lui S. Seikauskas și L. Norušaitė la Praga

Recent, duoul lituanian de dans standard pentru adulți Simonas Seikauskas și Liucija Norušaitė de la cluburile Kaunas „Sūkurios” și Panevėžys „Rumbas” au obținut cel mai bun rezultat al carierei lor la categoria „World Open” a clasamentului mondial World Sports Dance Federation (WDSF).

Categoria World Open este acordată acelor turnee care au al doilea cel mai dificil statut dintre toate competițiile de clasament mondial, deoarece reunește mai multe perechi de îndemânare superioară.

Până acum, în astfel de competiții, S. Seikauskas și L. Norušaitė au ajuns de mai multe ori în finală, câștigând bronzul de două ori, iar de această dată au urcat și mai sus și au câștigat argint.

După ce au obținut 172.800 de puncte din 200 posibile în finală, dansatorii lituanieni au învins 50 de cupluri din diverse țări ale lumii, iar doar sportivii norvegieni Jon Pettersen și Kristy Puusepp au ratat.

Apropo, deși în finală diferența dintre prima și a doua treaptă a podiumului a fost de 3,5 puncte, în semifinală echipa noastră a fost pe urmele norvegienilor și a intrat în finală la doar 0,5 puncte în spatele câștigătorilor.

Alte cupluri lituaniene nu sunt inferioare liderilor

În weekend, în capitala Cehiei a avut loc nu doar competiția de clasament mondial pentru adulți, ci și competiția europeană de clasament pentru dans sportiv pentru tineri.

Duetul de debut a evoluat bine și aici: tinerii sportivi din prima grupă de vârstă (12-13 ani) Girius Ramašauskas și Gabija Kremerytė din cluburile Vilnius „AJ dance” și Klaipėda „Tendance” au ocupat, de asemenea, locul 2 în competiția de dans din America Latină, învingând alte 17 cupluri din toată Europa.

Republica Cehă a fost întotdeauna o destinație populară pentru competiții în rândul dansatorilor lituanieni, dar recent a avut și un succes extrem de mare.

În competiția de clasament mondial desfășurată la Hradec Kralove în septembrie, duo-ul Andrias Šleivis și Ugnė Tvaronavičiūtė din Kaunas, „Gintarėliė” și „Sūkurios”, care au început să se antreneze împreună de curând, a ocupat locul 3, care a dansat în competiția de dans standard al categoria „International Open” pentru adulți.

În același turneu, Arnas Endriulaitis și Aistė Kauneckytė din Kaunas „Kaspino” care au participat la concursul de dans standard al grupei de vârstă pentru tineri (sub 21 de ani), și Karolis Pavlovskis și Marta, care au dansat programul de dans latino-american al grupei de vârstă a 2-a (14-15 ani) Dereškevičiūtė din Vilnius „Spindulis”.

În fiecare dintre aceste grupe, reprezentanții lituanieni de dans sportiv au concurat cu peste 30 de perechi, doar în lotul de tineret au început 20 de duete.