Ştiri

Ivan Korčok a apărut la meciul de la Levice: Această FOTO vă va aduce! Ah, ce trebuia sa faca…

Jucătorii de baschet de la Patriots Levice și-au înregistrat primul eșec în grupa B a Cupei Europene FIBA ​​​​. Au pierdut acasă miercuri (23 octombrie) împotriva turcilor Bursaspor 63:78. Dar au avut în public un invitat special care a acceptat invitația clubului. A fost fost ministru al afacerilor externe și candidat la președinție Ivan Korčok (60 de ani).

Înainte de meci, a vizitat adăpostul local, nu a ratat magazinul unui cunoscut producător de bomboane și a avut timp să dezbată cu locuitorii din Levice în cafenea. Deși clubul de acasă a pierdut, Korčok a lăudat atmosfera și nu a refuzat să facă o fotografie cu jucătorii după întâlnire. Unul dintre ei a fost Boris Bojanovský, înalt de 217 cm, cu care diplomatul experimentat a trebuit să folosească un scaun care să se potrivească înălțimea lui. FOTO o găsiți în galerie!

Cupa Europeană FIBA ​​- Grupa B:

PATRIOTI LEVICE – BUSCHET BURSASPOR 63:78 (31:37)

Levice: Abrhám 17, Nichols 15, Bojanovský 10, Jelks 9, Kivimäki 5 (Sikiraš 4, Pažický 3, Krajčovič și Terins 0)

Cele mai multe puncte ale Bursaspor: Grantham 17, Mutaf 13, Candan și Pipes 12 fiecare TH: 9/5 – 11/10, Faulturi: 14 – 17, 3 puncte: 6 – 12

decis de: Maestre (Fr.), Last (Hol.), Krajnč (slovacă), sferturi: 18:17, 13:20, 18:19, 14:22.

A treia apariție a ambelor echipe în FIBA ​​​​EP nu a început tocmai cu un ritm ofensiv mare. Pe gazde, Jelks a fost o figură mai proeminentă, oaspeții, în schimb, s-au bazat în principal pe jocul colectiv. Conducerea a alternat dintr-o parte în alta. Levičany a avut un final mai bun în primul sfert, câștigând această parte la 18:17. Bursaspor a intrat mai bine în a doua perioadă de 10 minute, și-a prins încrederea cu un șir de cinci puncte și a urcat pe cal. Patrioții au ajuns într-o poziție în care au fost nevoiți să fugărească adversarul, ceea ce au făcut bine în anumite momente. Au reușit să retragă un deficit de două cifre, dar după prima repriză pierdeau 31:37.

După pauză, cursul ședinței la consiliu nu s-a schimbat semnificativ. Stângii au încercat să întoarcă de partea lor desfășurarea duelului, dar Bursaspor și-a menținut conducerea fără griji semnificative. Totuși, șutul gazdelor nu a funcționat, așa că scorul a fost 49:58 după trei sferturi. Startul părții finale a fost decisiv, Patrioții l-au deschis 0:9 iar oaspeții au controlat deja drumul spre victorie. Până la urmă, Bursaspor a mers și pe cel mai mare scor posibil, pentru că Lions nu au reușit să facă o dramatizare semnificativă.