Ştiri

La turneul Cupei Europene, handbalistii de la „Zalgiris” Kaunas nu s-au confruntat cu campionii Islandei

Handbalistii „Žalgiris” au jucat ambele meciuri din turul doi împotriva echipei „Valur” din Reykjavik la Garliava. În primul meci, femeile din Žalgiris au fost nevoite să cedeze avantajul campioanelor Islandei 17:31 (6:14). Pentru echipa „Žalgiris”, Kamilė Rupeikaitė a marcat 5 goluri, Agnė Gudlinkytė – 3, Gintė Jurkevičiūtė, Gabrielė Vēgėlytė și Karolina Čekuolytė – câte 2.

Revanșa s-a desfășurat mai persistent, dar echipa Žalgiris nu a putut evita din nou înfrângerea. „Valur” a câștigat 34:28 (22:12) și s-a calificat în turul trei al turneului Cupei Europei. În meciul retur, A. Gudlinkytė a marcat 8 goluri, K. Rupeikaitė – 7, Inga Bushina – 5, G. Vėgėlytė. – 3, Marija Cholachenko – 2.

„Rivalerii au câștigat pe merit. Valur este o echipă cu experiență care a fost de neegalat în Islanda de ani de zile.

Nu ne-am descurcat cu entuziasmul, ne-a lipsit încrederea, nu am evitat multe greșeli în atac. Vrem mai multă viteză, mai multă unitate de la tinerii noștri jucători de 17-19 ani. Întotdeauna vor exista greșeli, dar vrei un joc rapid și o apărare activă și dură.

Avem multe de îmbunătățit și multe de învățat. Dar participarea la turneul Cupei Europene oferă multă experiență tinerilor noștri jucători.

De aceea participăm, pentru ca ei să obțină experiență în competițiile internaționale și cu siguranță le va fi util în viitor, atât când joacă în club, cât și când reprezentăm naționala Lituaniei”, a declarat Miglius Astrauskas, antrenorul „Žalgiris”.

Cascada-HC Garliava SM, o altă echipă lituaniană care concurează la turneul Cupei Europene, este abia la jumătatea turului doi.

În primul meci disputat la Garliava, campioana Lituaniei a pierdut în fața vicecampioanei Italiei „Erice” 24:31 (9:18).

Pentru echipa Garliava, Martyna Ustilaitė a marcat 7 goluri, Mantė Voskresenskaja – 5, Karolina Sparnauskaitė și Martyna Vaitkutė – câte 4, Emilė Aglinskatė – 3.

„În prima repriză am ieșit prea mult pe teren supraestimați adversarii și a durat prea mult să ne dăm seama că putem lupta egal.

Din păcate, s-a întâmplat prea târziu și în prima repriză, rivalii s-au desprins cu nouă goluri. După pauză, am uitat ce a fost rău în prima repriză și am început repriza a doua mult mai bine.

Este mult de lucru înainte de manșa secundă, deoarece vor fi multe schimbări în jocul nostru.

Ne vom pregăti intens pentru al doilea meci, mai ales psihologic, pentru a nu repeta aceleași greșeli ca la primul meci”, a declarat antrenorul „Cascada-HC Garliava SM”, Deividas Jovaiš.

Al doilea meci de handbal dintre „Cascada-HC Garliava SM” și „Erice” va avea loc pe 12 octombrie. în Italia.