Ştiri

Lotul plin nu a permis nicio surpriză: Manchester City ia acasă o victorie confortabilă de la Bratislava

Campionul Angliei a confirmat rolul favoritului pe terenul de la Tehelno și a avut meciul ferm în mână. Ilkay Gündogan a deschis scorul în minutul 8, Phil Foden a adăugat golul secund șapte minute mai târziu. După pauză, finisherul de elită Erling Haaland și-a pus și el amprenta, iar înlocuitorul James McAtee a închis scorul.

„Belasí” va apărea în prestigioasa competiție pe 22 octombrie pe terenul din Girona din Spania, după care va avea un dublu meci acasă. În primul rând, îi vor întâmpina pe Dinamo Zagreb pe 5 noiembrie, iar pe 26 pe AC Milan.

SK SLOVAN BRATISLAVA – MANCHESTER CITY 0:4 (0:2)

Obiective: 8. Gundogan, 15. Foden, 58. Haaland, 74. McAtee

Arbitri: Massa – Meli, Alassio (toți italieni), fără cartonașe, 22.500 de spectatori

Ansambluri:

SK Slovan: Takač – Blackman, Kašia, Bajrič, Wimmer – Savvidis, Ignatenko (62. Szöke), Tolič (78. Marcelli) – Barsejjan (85. Mak), Strelec (78. Pauschek), Weiss (62. Zuberu)

Man City: Ortega – Lewis, Akanji (60. Ruben Dias), Stones, Gvardiol (78. Walker) – Matheus Nunes, Gundogan – Savinho, Foden (78. Grealish), Doku – Haaland (60. McAtee)

Așa cum era de așteptat, oaspeții au început mai bine, au jucat inițial o lovitură de colț, dar Slovan a putut deschide scorul imediat din contraatac. Weiss a tras mingea pe partea stângă, i-a pasat în dreapta lui Tolič, dar mijlocașul croat a ratat de puțin gol. Imediat, Haaland a avut prima șansă a meciului, dar a ratat și el. După aceea, „Cetăţenii” aveau mingea în picioare şi au lovit în minutul 8. Gündogan, chiar și cu contribuția alergării lui Savvidis, l-a învins pe Takač – 0:1. Presiunea oaspeților a continuat și în minutul 15, după o acțiune frumoasă, Foden a mărit scorul la 2:0. În scurt timp, Haaland a avut o șansă, dar Takač l-a prins într-o șansă mare. Slovan a fost supus multă presiune, a fost salvat de la un alt gol de transversală după șutul lui Doku. Un alt gol a fost marcat de Gündogan în minutul 39, înainte de asta portarul gazdelor a făcut o salvare excelentă după șutul lui Foden.

Dominația favoritei a continuat și în repriza secundă. Haaland a avut din nou prima șansă, dar a ratat cu capul centrarea lui Matheus Nunes. Totuși, în minutul 58, tușarul norvegian a dat peste balonul dintre fundași și și-a încheiat fuga cu un gol pentru a marca 3:0. Ambii antrenori s-au schimbat pentru prima dată după acest gol, dar imaginea jocului nu s-a schimbat. Echipa engleză a adăugat un al patrulea gol în minutul 78, înlocuitorul McAtee a prevalat. La finalul duelului, Takáč a strălucit în continuare când a neutralizat cu brio încercarea lui Gündogan și apoi a lui Stones.

Voturi după meci (sursa: Nova Sport):

Vladimír Weiss senior, antrenorul Slovanului: „Desigur, nu am jucat niciodată împotriva unei asemenea echipe. A fost o chestiune clară pentru joc. Au o dinamică fantastică, iar liga engleză este cea mai bună. Este o onoare pentru noi să jucăm împotriva unor astfel de echipe. Trebuie să ne bucurăm că jucăm această competiție. Jucătorii s-au luptat, noi am avut prima șansă și poate ar fi fost mai distractiv. Am ales în mod intenționat această formație, jucătorii care au câștigat competiția au avut o șansă. Mulțumită publicului, au fost fantastici. Atmosfera a fost fantastică și cred că așa va fi și în următoarele meciuri de acasă. Este o facultate pentru noi, am jucat cu jucători fantastici și acest club este complet diferit. Ma asteptam la un astfel de curs. De asemenea, este o experiență pentru mine să joc împotriva celei mai bune echipe și antrenor.”

Phil Foden, extrema City și marcatorul celui de-al doilea gol: „A fost uimitor, atmosfera a fost excelentă. Sunt mulțumit de performanța mea. Am avut probleme la începutul sezonului și mă bucur că mi-am revenit pofta de mâncare”.