Ştiri

„Rytas” l-a felicitat pe Margiris Normantas pentru victoria familiei

Gazdele au început jocul cu un run de 7-0 și nu au încetinit – la începutul celui de-al treilea sfert, diferența a depășit 20 de puncte.

Oaspeții din Polonia au stabilizat oarecum situația, reducând deficitul la 12 puncte, dar tot nu au evitat înfrângerea la finalul meciului.

„Cea mai importantă sarcină a fost să-i oprești pe fundașii adversari Isaiah Whitehead (Isaiah Whitehead) și Jeremy Senglin (Jeremy Senglin).

Au ratat multe lovituri, au tras din poziții dificile. Merită jucătorilor noștri, în special fundașii, dar și băieților înalți care i-au ajutat pe fundași care protejează cercul.

Timp de trei sferturi, nu ne-am comportat foarte inteligent, am încercat să-l atacăm pe mijlocașul adversarului Reggie Lych, care cred că este unul dintre cei mai buni apărători ai arcului din Liga Campionilor.

Totuși, am jucat mai inteligent în sfertul patru și asta ne-a permis să acumulăm un avantaj mai mare, iar acest lucru este important în Liga Campionilor”, a spus antrenorul „Ryto”, Giedrius Žibėnas.

După ce a comentat meciul, antrenorul a anunțat vestea bună: „Îi acordăm victoria lui M.Normants, pentru că familia lui are un spor de familie, s-a născut o fiică.

Margiris a gestionat foarte bine această situație. Mult succes lui si rabdare acasa. O nouă fază a vieții, ne bucurăm de ea.”

În următorul meci din Grupa F, clubul lui Sombathey „Falco” (Ungaria) le-a învins pe baschetbalistele lui Emilia Reggio „Pallacanestro” (Italia) cu 78:71 acasă și a devenit lider incontestabil.

Reamintim că în primul tur echipa de la Vilnius a suferit un eșec în Italia. „Rytas” va juca următorul meci din Liga Campionilor pe 30 octombrie, când îl va întâlni pe „Falco” pe terenul lor de acasă.

Un total de 32 de echipe, împărțite în 8 grupe, concurează în Liga Campionilor. Câștigătorii grupelor vor merge direct în etapa „Top 16”, echipele ocupate 2-3 locuri urmând să evolueze în etapa suplimentară de calificare.

Vilnius „Rytas” – Wroclaw „Sląsk” (Polonia) 98:75 (28:16, 22:17, 11:10, 37:32)

„Rytas”: Gytis Radzevičius 23 (9 recuperări), Jevons Graves 17, Ar Dže Koulas 16, Đžuolas Tubelis 11, Gytis Masiulis 9, Stivenas Inochs 7, Margiris Normantas 6, Savionas Flegas 6, Marreznas Paliukėnas 3 (7) trans. .
„Sląsk”: Jeremis Senglinas 13, Anchelis Nunesas 13, Regis Lynchas 12, Ajdinas Penava 10, Danielis Golembiovskis 10…