Ştiri

Slovacii au fost nevoiți să depășească un deficit de două goluri în Liga Națiunilor: Dávid Strelec a strălucit împotriva suedezilor!

Oaspeții au condus pe terenul de la Tehelno datorită lui Yasin Ayari și Ken Sema, dar slovacii au egalat după două goluri ale lui David Strelec. Nordicii au fost mai buni în prima repriză, dominând mijlocul terenului și au fost recompensați cu două goluri. Slovacii au redus însă scorul înainte de pauză datorită lui Strelec. În a doua, datorită unei performanțe îmbunătățite, au reușit să egaleze, când atacantul de 23 de ani s-a impus din nou.

Oamenii lui Francesco Calzona au rămas pe locul 2 în clasament, au aceleași șapte puncte ca primii suedezi, dar un scor mai prost. Ei vor juca în următorul duel luni, 14 octombrie, la ora 18.00. la Baku împotriva Azerbaidjanului acasă.

SLOVACIA – SUEDIA 2:2 (1:2)

Obiective: 44. a 72. Shooter – 25. Ayari, 32. Sema

Arbitri: Mariani – Bindoni, Tegoni (toți italienii), ŽK: Vavro, Suslov, Duda, Gyömbér – Douglas, Karlström, 15.381 de spectatori

Formații și înlocuiri:

Slovacia: Rodák – Pekarík (90. Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko – Duda (75. Bero), Lobotka, Bénes – Suslov (90. Ďuriš), Strelec (80. Boženík), Haraslín (90. Tupta)

Suedia: Johansson – Douglas (62. Lindelöf), Hien, Gudmundsson – Eliasson (90.+1 Krafth), Ayari (62. Larsson), Karlström, Salétros, Sema – Gyökeres, Kulusevski

Înainte de începerea duelului, Ivan Schranz a luat Gheta de Aur din mâinile președintelui asociației, Ján Kováčik, pentru cel mai bun marcator al ultimei CE din Germania. În minutul 10, slovacii au amenințat pentru prima dată când Haraslín a avansat pe stânga. După centrarea sa, Pekarík a trimis mingea în poartă și a încercat să o dea cu capul în plasa Strelec, dar suedezii au ratat ocazia. La scurt timp, Bénes a terminat și el pe poartă, dar Johansson i-a blocat încercarea. Pe de altă parte, nordicii au avut și o ocazie, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Gyökeres ar fi putut deschide scorul meciului zece minute mai târziu, era singur în suprafața de pedeapsă, dar a trecut cu capul peste poarta lui Rodák. Câteva clipe mai târziu, Kulusevski a ratat de puţin stâlpul din stânga. În minutul 25, suedezii se bucurau deja de un gol, Ayari a făcut o depășire în suprafața de pedeapsă și l-a învins pe Rodák. Din acel moment, suedezii au preluat controlul și au continuat să amenințe. Superioritatea lor a fost subliniată după o jumătate de oră de joc cu un gol al lui Sema. Finalul reprizei a aparținut slovacilor, Haraslín nu a folosit încă șansa. Câteva secunde mai târziu, Duda a șutat și mingea respinsă a fost trimisă în plasă de Strelec.

Suedezii și-au continuat prestația din prima repriză și puteau conduce din nou cu două goluri la începutul celei de-a doua, dar Rodák a reținut echipa de mai multe ori. Treptat, slovacii au egalat jocul și au ajuns mai des în fața suprafeței de pedeapsă a adversarilor. Au rămas fără pressing și l-au amenințat pe Johansson chiar și de la distanță. După o oră de joc, Vavro a șutat de la distanță mai mare și portarul suedez a fost nevoit să-și pună tentativa.

În minutul 72, gazdele s-au bucurat de egalare, șutul lui Suslov a fost blocat de suedezi către Haraslín, care l-a găsit pe Strelec în poartă iar atacantul sloven a adăugat golul secund al meciului. Nordicii au putut contra imediat, dar Eliasson a tras peste poartă. În minutul 89, Haraslín ar fi putut decide după acțiunea sa tipică, dar a ratat stâlpul din dreapta din afara suprafeței de pedeapsă.

Voturi după meci (sursa: Sport 1 și TASR):

Francesco Calzona, antrenor SR: „Sunt mulțumit. În primele 30 de minute împotriva unui adversar foarte puternic, nu am jucat așa cum ne-am dorit, le-am permis foarte mult. Ne-am îmbunătățit în ultimele cincisprezece minute, am atacat sus. Nu am început bine a doua repriză, dar în restul de 40 de minute echipa a jucat cu mult angajament și suflet, au fost faze grozave. Sunt mândru de băieți.”

Milan Škriniar, căpitanul SR: „A fost un meci foarte solicitant, mai ales din punct de vedere fizic. Nu am jucat bine în primele 30 de minute, apoi ne-am îmbunătățit. Din punct de vedere al rezultatului, golul decisiv a fost 2:1. Sunt foarte fericit că nu am cedat, reacția echipei a fost excelentă.”