Ştiri

VIDEO Pospíšil a întins linia de scor: Honzek a început duelul în prima formație

Atacantul de hochei slovac Martin Pospíšil a asistat la golul victoriei jucătorilor din Calgary, care au câștigat luni seara cu 4:1 pe gheața din Edmonton. De asemenea, a marcat în al treilea joc din noul sezon NHL și are cinci puncte pentru un gol și patru pase decisive. The Flames a câștigat toate cele trei dueluri, finalistul sezonului trecut, Edmonton, pe de altă parte, a început anul cu trei înfrângeri cu scorul de 3:15 și se află pe ultimul loc în Conferința de Vest.

Pospíšil a început în centrul formației a treia cu Jonathan Huberdeau și Anthony Manth, al căror șut în minutul 48 a lovit spatele portarului Stuart Skinner. Calgary era în urmă cu 0-1 din minutul 2 când Jaff Skinner a marcat primul său gol în tricoul Oilers. Flames a egalat meciul la 1-1 la mijloc și au marcat trei goluri în a treia perioadă pentru a încheia a treia victorie a sezonului. Pospišil s-a prezentat și cu cinci lovituri, care a fost cel mai mare dintre toți jucătorii și a jucat 13:48 minute. Conaționalul său Samuel Honzek a început un duel pe aripa stângă a primei formații cu Nazem Kadri și Andrej Kuzmenko. Nu a marcat nici măcar în al treilea joc al sezonului de debutanți, a avut două șuturi pe poartă și a petrecut un total de 11:24 minute pe gheață.

Flames este una dintre cele cinci echipe ale Conferinței de Vest care au câștigat toate cele trei jocuri până acum în acest sezon. În clasamentul actual, ei sunt în spatele liderului său Winnipeg și în fața lui Vegas și Dallas. Aceste trei echipe au triumfat și luni seara.

Jets și-au confirmat apărarea excelentă și au învins Minnesota pe gheața de acasă cu 2:1 după prelungiri. Kyle Connor a marcat golul victoriei într-un joc de putere. Căpitanul Mark Scheifele a marcat în toate cele trei meciuri ale sezonului și, cu șase puncte la patru goluri și două pase decisive, este al doilea la punctaj canadian în competiție. Winnipeg a primit doar două goluri în trei dueluri.

La începutul anului, Dallas a prezentat și o apărare de încredere, care a marcat doar trei goluri în trei meciuri. În întâlnirea de noapte împotriva lui Dallas, a câștigat cu 2:0. Portarul Casey DeSmith a neutralizat toate cele 25 de lovituri ale oaspeților și l-a urmărit pe colegul său Jake Ottinger, care a păstrat porția liberă în meciul anterior împotriva New York Islanders (3:0). Stelele au marcat ambele goluri împotriva lui Kraken într-un interval de 14 secunde în minutul 17, când Sam Steel și Wyatt Johnston au marcat.

Jucătorii din Vegas care au câștigat primele trei jocuri în timpul regulamentar au și ei puncte întregi. Ei și-au subliniat intrarea cu succes în sezon împotriva lui Anaheim, pe care au învins-o acasă cu 3:1. completând astfel o serie de trei jocuri de dueluri acasă. Golul victoriei a fost marcat de Tomáš Hertl în minutul 48 la un joc de putere, pentru care a fost primul șut precis al sezonului.